Haber
Buradasınız: Anasayfa / Çorap Hakkında / Çorapta burun dikiş sistemi

Çorapta burun dikiş sistemi

Çorap örgü sisteminde üç değişik burun dikiş şekli vardır.

1. Dikişli çorap denilen ve Rosso marka burun dikiş makinesi ile yapılan yüksek bir dikiş birleştirme şekli (Çorap üreticileri bu tekniği Rosso ismi ile telaffuz eder, makine ismi bu dikiş tekniğine adını vermiştir).

2. Lintolu dikiş denilen ve Linto marka mobile porn tubes makinede örgü esnasında burun dikişini kendi yapan diğer bir dikiş sistemidir. Makine çorabın final örgü bölümünde burun dikişini kendi mekanik sistemi ile diker ve dikişli çoraba göre çok daha incedir.

3. Teksıra/zincir dikiş denilen burun dikişi ise en iyi ve aynı zamanda pahalı olan bir burun dikiş sistemidir. Bu dikiş sisteminde, çorap makineden teksıra burun dikiş yapılacak bir şekilde üretilmiş olarak çıkar. Bu ürün daha sonra teksıra/zincir dikiş yapılan makinelerde zahmetli ve yavaş ilerleyen bir teknikle, çorabın burun kısmındaki her halkanın birbirine birleştirilmesi ve iğnelere tek tek geçirilmesi ile dikilir. Yavaş ilerlediği ve zahmetli olması sebebiyle pahalı bir işlemdir ve rekabet koşullarında fiyat + zaman önemli olduğu için genellikle üst düzey mallarda tercih edilir.

Çocuklar hareketli yapıları itibarı ile giydikleri çorapları çok hızlı bir şekilde deforme ettikleri için aileler tarafından genellikle daha ucuz olduğu için “Dikişli” denilen ucuz çoraplar talep edilir. Talep ne ise ona göre üretim yapıldığı içinde “Teksıra/Zincir” dikişli çoraplar daha az üretilir.
Benim yaptığım bu açıklama ancak kısa bir özettir.
En derin saygılarımla,
Polat Çorap San. Ve Çorapçılar Odası Başkanı adına
Vedat ERCAN

zp8497586rq

Yoruma kapalı.